تبلیغات
سیمای کوهمره سرخی( بزرگترین وبلاگ کوهمره) - چیدن، بسته بندی، نگهداری و تجارت انار
دوشنبه 14 اسفند 1391

چیدن، بسته بندی، نگهداری و تجارت انار

• نوشته شده توسط: ADMIN


چیدن، بسته بندی، نگهداری و تجارت انار

برای همه كسانی كه در بخش تولید فعالند مسئله بازاریابی و تجارت محصول حلقه انتهایی چرخه تولید محسوب میشود. محصولات باغی بجهت مشكل انبار مانی و فسادپذیری در این خصوص از وضعیت پیچده تری برخوردارند. واقعیت این است كه عمده تولیدات 800،000 تنی انار كشور در مقطع زمانی اواسط مهر تا اواخر آبان از روی درختان برداشت و بیشتر آن در همین زمان محدود روانه بازار میگردد. برای بیشتر باغداران امكان استفاده از روشهای مدرن نگهداری محصول فراهم نبوده و از اینرو محصول تولیدی علی رقم افت قیمت در این مقطع ناگذیر به بازار عرضه و یا به انبارهای غیر استاندارد و سنتی با درصد ضایعات بالا منتقل میگردنند.

در این صفحه سعی ما ارتقاء دانش بهره برداران و ارائه تصویری روشن و عملیاتی از مسائل مربوط به برداشت و بسته بندی و نگهداری انار و در نهایت تجارت صحیح و ارائه استاندارای متعارف صادراتی در خصوص این محصول ارزشمند میباشد.

چیدن میوه انار بصورت دستی انجام می شود، میوه رسیده انار با چرخش میوه به سمت راست یا چپ از شاخه جدا می گردد. در باغ های جدید الاحداث و ارقام پاكوتاه، یك كارگر به تنهایی میوه را چیده و آنرا داخل كیسه یا سطل یا سبد گذاشته و یا به آرامی روی زمین می گذارد. اما در باغ های قدیمی كه درختان دارای جثه بزرگ و ارتفاع بلند هستند، كار برداشت بوسیله دو نفر انجام میشود. یك نفر كه در كنار درخت، یا روی چهارپایه و یا روی تنه های قطور درخت ایستاد ومعمولاً با یكدست خود را نگهداشته و با دست دیگر انارها را تك تك چیده و به سمت نفر دوم كه معمولاً در زیر درخت می نشیند، پرتاب می كند و او انار را گرفته و به آرامی روی زمین می گذارد. بعد از اتمام كار، یا بطور همزمان توسط فرد دیگر انارهای چیده شده در پای هر درخت تفكیك و انارهای سالم و عاری از كرم گلوگاه در جعبه های مخصوص گذاشته و به انبار فرستاد ه می شود.

محصول انار بسته به واریته آن از اواسط تابستان تا اواخر آبان آماده برداشت از روی درخت میباشد. توجه داشته باشید رسیدن انار و افزایش سطح اسیدیته و رنگ پذیری و آبدار شدن آن همگی به تغییر دما و سرد شدن نسبی آن بستگی دارد. از اینرو باغداران در برداشت انار تابع شرائط دمایی بوده و تغییر دما نیز خود عامل خسارت نسبی به میوه های رسیده و افزایش میزان میوه های تركیده و زخمی میباشد. فارق از معیارهای سازمان استاندارد، درجه بندی انار در تجارت داخلی تابع اندازه و رنگ محصول، معروفیت ارقام و سلامت ظاهری میوه میباشد. بنابر این محصول باغ انار در زمان برداشت و در شرائط معمول به ترتیب ذیل قابل طبقه بندی میباشند.

1- انار های ممتاز و درجه 1 از گل اول شامل 25% كل محصول با وزن بیش از 300 گرم برای هر میوه
2- انارهای معمولی و درجه 2 از گل دوم شامل 30% كل محصول با وزن حدود 300 - 225 گرم برای هر میوه
3- انارهای كوچك درجه 3 از گل دوم شامل 15% كل محصول با وزن 225 - 175 گرم برای هر میوه
4- انار های خطی 5% كل محصول
5- انارهای كوچك بدون آفت و بیماری با تركیدگی و آفتاب سوختگی نسبی 15% كل محصول
6- انارهای ریز و نارس گل سوم 2% كل محصول
7- انارهای لهیده و آفت زده 8% كل محصول

طبقه بندی فوق بر پایه شرائط طبیعی و معمول یك باغ انار میباشد. در باغات ممتاز درصد میوه های درجه یك و ممتاز بعضا تا 50 درصد افزایش یافته و سطح ضایعات به 5 درصد كل محصول محدود میشود این در حالی است كه در باغات با سطح خسارت بالا میزان ضایعات بعضا تا 50 درصد محصول نیز افزایش میابد. در هر صورت باید توجه داشته باشید كه بطور میانگین حدود 30 درصد از كل محصول قابل عرضه به بازار مصرف نبوده و میباید جهت عرضه به كارخانجات فرآوری به شكل مناسب از روی درختان جمع آوری گردد.
در حال حاضر عمده باغات كشور از همان روش سنتی بجا مانده از دهه های پیشین به جمع آوری و چیدن انار از روی درختان اقدام میكنند. در این روش كل محصول با درجات مختلف و بعضا به همراه انارهای ضایعاتی از روی درختان چیده و در یك محل دپو میشود و سپس كارگران نسبت به جدا سازی و چیدن میوه ها با درجات مختلف در كارتن و جدا سازی ضایعات اقدام میكنند.

با توجه به تازه خوری انار، این محصول پس از چیدن در درجات مختلف روانه بازار مصرف میشود و محصول باغداران عمدتا در بازارهای اصلی میوه و تره بار جهت عمده فروشی عرضه میشود. به جهت تمایل خانوارهای ایرانی به تازه خوری این محصول، نحوه بسته بندی و چینش و عرضه و تجارت آن تحت تاثیر این موضوع قرار دارد. ار اینرو انار تولیدی باغداران به ترتیب ذیل روانه بازار عمده فروشی در داخل میگردد:

1- انار ممتاز در بسته بندی تك رج جهت مشتریان خاص به نرخ بالاتر از قیمت صادراتی عرضه میشود. افزایش قیمت این محصول در انتهای زمان عرضه در اواسط زمستان حدود 50% میباشد.

2- انار درجه یك با بسته بندی عمدتا تك رج با قیمتی نزدیك به نرخ صادراتی به بازار داخلی عرضه میشود. این نوع انار با افزایش قیمت 100% در انتهای دوره عرضه محصول در اواسط زمستان مواجه میشود.

3- انار درجه 2 در بسته بندی عمدتا 2 رج كه در ردیف بالایی انارهای مرغوب و درشتر چیده میشود. افزایش قیمت این درجه از محصول در پایان دوره عرضه حدود 50% میباشد.

4- انارهای تركیده، آسیب دیده، آفتاب سوخته و بدون آفت بهمراه انارهای نیمه رس از گل آخر در طوری نایلونی جمع آوری و به مراكز خرید كارخانجات فرآوری تحویل میشود. قیمت خرید این محصول در طی دوره برداشت با نوسان 50 درصدی مواجه میباشد.

با توجه به اینكه محصول در بازار داخلی پس از عرصه بسرعت به دست مصرف كننده نهایی میرسد. تعدادی از انارهای خطی سالم و انارهای درجه 3 , بسته به وزن آن همراه انارهای درجه 1 و 2 ادغام میگردد.

جدا سازی دقیق كلیه انارهای فاسد و آفت زده طی مراحل برداشت و طبقه بندی و جلوگیری از ادغام این نوع انارها با محصول تجاری عرضه شده به بازار مصرف و كارخانجات فرآوری از مسئولیتهای حرفه ای و اخلاقی باغداران میباشد. متاسفانه طی سالیان اخیر موارد فراوانی از بی توجهی در این خصوص و علاوه بر آن ادغام انارها از واریته های مختلف تحت عنوان یك رقم تجاری معروف در شهرستان ساوه رویت شده كه بازخورد بسیار بدی در پی داشته است.


نكته ظریف و قابل اعتناء در خصوص تجارت داخلی انار افزایش قیمت نسبی حدود 50 تا 100 درصدی محصول طی دوره 2 ماه پس از برداشت میباشد. از اینرو عرضه تدریجی محصول ضرورت انبار داری آنرا روشن میسازد. معذالك بجهت خرد بودن بهره برداران ظرفیت تولیدی برای انتقال به سردخانه در سطح اقتصادی نمیباشد، استفاده از انبارهای سنتی برای نگه داری كوتاه مدت انار گزینه نسبتا مناسبی در راستای حل این مشكل میباشد.

كُده گاه یا گوده، ، انبارهای روبازی هستند كه در محل مناسبی از باغ، در بین ردیف های درختان و بصورت موقت در زمان برداشت میوه ایجاد می شوند. عرض این گودال ها 3 متر و طول آنها بستگی به مقدار انار باغ یا قطعه مورد نظر دارد. عمق این گودالها حدود 60 – 50 سانتیمتر است و دركنار گودال بند های بلند خاكی ایجاد می كنند تا هم گنجایش آن اضافه شود و هم اینكه آب به داخل انبار نیافتد. كف گودال را ماسه یا خاك نرم می ریزند و انار را تا ارتفاع حدود 80 سانتیمتر روی هم می چینند. انارهای كوچك را در كف و انارهای درشت را روی آن میگذارند. انارهای رویی را وارونه می گذارند تا آب باران وارد تاج نشود. روی گودال را با شاخ و برگ درختان وعلفهای هرز كف باغ یا نی های بلندی كه در حاشیه جوی ها میروید و به خیزران مشهور است می پوشانند. در مناطقی كه احتمال بارندگی زیاد باشد، بعد از ریختن شاخ و برگ و علف، روی گودال را با یك نایلون می پوشانند. در این روش می توان انار را حدود 2 ماه نگهداری كرد. تازگی و طراوت میوه در این روش حفظ می گردد لاكن سطح ضایعات در این نحوه انبار مانی بالاست و بعضا تا 30 درصد میرسد.

انبارهای مسقف رو زمینی، این انبارها در قسمتهای سایه گیر باغ و با مصالح ساختمانی احداث می گردد. اندازه آن به میزان تولید باغ بستگی دارد. سعی مییشود تعداد پنجره آنها كم و پنجره ها در محل هایی تعبیه گردد كه آفتاب مستقیم به داخل انبار نتابد. كف این انبارها نیز ماسه می ریزند و ارتفاع انار هم نباید از یك متر تجاوز كند. پوشاندن روی میو ه ها ضروری نیست، ولی ریختن مقدار كمی علفهای هرز گرامینه روی انارها باعث حفظ طراوت آنها میشود. در صورت نزدیك بودن باغ تا منازل مسكونی، میتوان از زیرزمین های خنك منازل نیز برای انبار انار استفاده كرد.

انبارهای مسقف زیر زمینی، حال كه با چالش نگهداری و عرضه تدریجی محصول به بازار داخلی مواجه هستیم و شرائط نگهداری انار در سردخانه صنعتی برای اكثر تولید كنندگان خرد محیا نمیباشد. چاره ای جز استفاده از انبارهای سنتی برای نگهداری كوتاه مدت انار در دسترس نمیباشد. از اینرو با توجه به بررسی روشهای مختلف نگهداری سنتی انار در باغات پیشنهاد ما استفاده از انبارهای زیر زمینی با هزینه ساخت محدود در این خصوص میباشد. در شكل روبرو یك نمونه از این انبارها همراه مشخصات لازم آورده شده است.

قبل از استفاده از انبار نسبت به خاكروبی، سم پاشی و در نهایت شستشوی دقیق انبار اقدام كنید. میوه ها را بر اساس درجه بندی تعریف شده در سبدهای مختلف قرار دهید و بطور منظم در انبار بچینید. فاصله مناسب بین هر چند ردیف جهت دسترسی و گردش هوا را رعایت كنید. دقت داشته باشید نگهداری فله ای انارها در انبار سطح افت كلی محصول و گسترش آفت احتمالی را بشدت افزایش و استفاده بهینه از كلیه فضای انبار را محدود میكند از اینرو حتما میوها را در سبدهای مشبك در انبار نگهداری كنید. انار پس از چیدن در انبار شروع به تصاعد گاز اتیلن كرده كه این گاز حتما باید بگونه از انبار خارج شود نصب دریچه های تخلیه هوا در قسمتهای مختلف انبار ضرورت دارد.

نقل انتقال و بارگیری محصول از مشكلات انبارهای زیر زمینی میباشد از اینرو احداث جاده شیب دار مناسب جهت دسترسی به انبار مفید خواهد بود سطح توقف گاه خودرو در جوار انبار را حدود نیم متر پائینتر از كف انبار احداث كنید تا از ورود آب باران یا زهكش به انبار جلوگیری شود. احداث یك حلقه چاه جذبی برای هدایت فاضل آب و بارندگی ضرورت دارد. انار برای ماندگاری نیاز به رطوبت نسبی 85 درصدی دارد كه از مزیتهای احداث انبارهای زیر زمینی همین بالا بودن سطح رطوبت در آنهاست كه بیشتر از طریق رطوبت موجود در خاك كف و جدارها تامین میگردد از اینرو از عایق بندی، غیر گونی و ایزو گام جدارها و كف انبار جدا خودداری كنید. سقف انبار را با شیب مناسب از پنلهای سیمانی و ایرانیتی كه عایق بهتری برای حرارت میباشند احداث كنید.

حداكثر ارتفاع عملیاتی برای چیدن سبدها در این انبار 1.5 متر میباشد. جهت محاسبه مساحت كف انبار تناژ مورد نظر را در عدد 1.5 ضرب نمائید، مثلا برای احداث یك انبار 20 تنی مساحت مفید كف انبار، باید 30 متر مربع اختیار شود.
پس از چیدن هر یك ردیف از سبدهای انار در انبار روی آنرا به ضخامت 10 سانت از علفهای تازه و خیزران كه عموما در اطراف جوی ها در باغ میرویند استتار كرده و سپس نسبت به چیدن ردیفهای بعدی اقدام كنید. سعی كنید حدالامكان سبدهای مجاور با جدار دیوارها نیز در احاطه علف قرار گرفته تا امكان جریان هوای خشك به درون سبدها محدود گردد. در ردیف آخرین سبدها ضخامت علفها حداقل نیم متر در نظر گرفته شود و حاشیه دیوارها نیز با علف پوشش داده شود.

دوران چیدن فله ای و دپوی در هم انار گذشته است. اگر امكان ذخیره سازی انار فراهم میباشد ابتدا انارهای ممتاز و درجه 1 را از روی درخت چیده و درون سبدهای مشبك قرار دهید از پرت كردن انار و زخمی شدن آن بشدت اجتناب كنید هر گونه ضربه و آماسی به شكل گیری فرآیند فساد میوه كمك میكند. سعی كنید برداشت محصول را در ساعات خنك انجام دهید چند ساعت اول چیدن و جمع آوری محصول مهم است، سبدها را در معرض آفتاب قرار ندهید و آنها را به سرعت به انبار و یا سردخانه انتقال دهید.

پس از اتمام جمع آوری و انتقال انارهای درجه 1 و ممتاز نسبت به جمع آوری انارهای معمولی و درجه 2 و درجه 3 همچنین انارهای خطی بصورت مجزا اقدام كنید. اگر بازار مصرف در شرائط تعادل قیمت میباشد تعدادی از انارهای درجه 3 و خطی سالم را بهمراه محصول درجه 2 در كارتنهای 2 رج ادغام و روانه بازار مصرف كنید. انارهای مرغوب درجه 2 را به انبار انتقال دهید، دقت داشته باشید میزان انارهای خطی زیاد نیست سعی كنید این نوع انارها را طی نوبتهای مستمر به همراه انارهای درجه 2 روانه بازار مصرف شوند، انارهای خطی گزینه مناسبی برای انبار داری نیستند. انارهای درجه 3 باید بشكل مستمر همراه انارهای معمولی ادغام و روانه بازار شود این نوع انار شامل افزایش قیمت چندانی در انتهای دوره عرضه نمیباشد از اینرو انبار مانی آن چندان مقرون به صرفه نیست پس در عرضه سریع این نوع محصول بهمراه انارهای معمولی تردید نكنید.

انارهای تركیده و آفتاب سوخته و البته بدون آفت در آخرین مرحله از روی درخت جمع آوری میشود. تجربه نشان داده عرضه سریع این نوع محصول به مراكز خرید كارخانجات فرآوری به افت قیمت آن منجر میشود از سویی چیدن سریع آن از روی درخت و نگهداری آن موجب تبخیر آب موجود در میوه و كاهش وزن و كیفیت محصول میگردد، پس از رویت انارهای تركیده روی درختان نگران نباشید و اجازه دهید این نوع محصول در انتها از روی درخت برداشت شود. افزایش میزان میوه های تركیده نیز بهتر از چیدن سریع و فروش به قیمت نازل میباشد. انارهای ریز و نارس گل سوم نیز در حدود یكماه پس از برداشت محصول بمرور رسیده و امكان برداشت و عرضه آن به كارخانجات فرآوری وجود دارد.

احتیاجی به برداشت انارهای فاسد و لهیده از روی درختان در این مقطع نمیباشد. این نوع انار در اواسط زمستان بهمراه انارهای بجا مانده در كف باغ و انبارها توسط كارگران جمع آوری و به دقت سوزانده میشوند، انارهای فاسد میزبان كرم گلوگاه انار هستند و در شرائط سرما درون همین انارهای فاسد زمستان را سر میكنند پس اجازه دهید این آفت درون میزبان جای گرفته و در شرائط خواب زمستان همراه میزبان جمع آوری و سوزانده شوند، جمع آوری این نوع انارها از روی درختان سهلتر از جمع آوری آن از كف باغ میباشد پس با چیدن بی دلیل انارهای فاسد در این مقطع خود را مجبور به دوباره كاری نكنید.

به جهت نیاز انار به دمای حدود 5 درجه سانتیگراد و رطوبت 75 درصد امكان نگه داری انار در انبار سنتی زیاد نیست. بعضی از ارقام انار در سردخانه صنعتی تا 90 روز ظرفیت انبار مانی دارد، لاكن در انبار سنتی زیر زمینی ظرف مدت یكماه با خشك شدن نسبی پوست میوه مواجه میشویم از اینرو توصیه میشود متناسب با شرائط بازار انارهای موجود در انبارهای سنتی حداكثر ظرف 45 روز روانه بازار مصرف شوند.

استفاده از سردخانه صنعتی گزینه مزیت دار جهت نگهداری انار است، انتخاب ارقام مناسب با ماندگاری طولانی نكته قابل تامل در این خصوص میباشد.نظرات() Generic cialis
جمعه 16 آذر 1397 01:55 ق.ظ

Thanks, Terrific information.
venta de cialis canada cialis from canada cialis alternative cialis 5mg cialis generico lilly buy generic cialis viagra or cialis safe dosage for cialis cialis generisches kanada buying cialis overnight
Cialis pills
پنجشنبه 15 آذر 1397 06:30 ق.ظ

Perfectly expressed certainly! !
tadalafil tablets click here cialis daily uk canadian discount cialis cost of cialis cvs cialis prezzo al pubblico cialis in sconto cialis cost cialis kaufen overnight cialis tadalafil buying cialis overnight
Cialis 20 mg
چهارشنبه 14 آذر 1397 12:01 ب.ظ

Regards, Awesome information.
walgreens price for cialis enter site natural cialis generic cialis review uk cialis farmacias guadalajara cialis generika in deutschland kaufen cialis ahumada safe site to buy cialis online we choice free trial of cialis cialis canadian drugs buy cialis sample pack
Buy cialis online
چهارشنبه 14 آذر 1397 12:34 ق.ظ

You actually stated it exceptionally well!
generic cialis with dapoxetine buying brand cialis online cialis online calis price cialis per pill cialis for daily use rezeptfrei cialis apotheke does cialis cause gout cialis 20 mg cut in half cialis cuantos mg hay
buy tadalafil no prescription
سه شنبه 13 آذر 1397 01:35 ب.ظ

Nicely put, Kudos.
only best offers 100mg cialis cialis lilly tadalafi cialis e hiv cialis online holland cialis venta a domicilio prezzo cialis a buon mercato cialis 10mg prix pharmaci 5 mg cialis pharmacie en ligne precios de cialis generico buy cheap cialis in uk
Generic cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 02:08 ق.ظ

You explained that wonderfully.
side effects for cialis cialis from canada the best site cialis tablets viagra vs cialis vs levitra cialis side effects we use it cialis online store i recommend cialis generico acquistare cialis internet brand cialis generic cialis 5mg
buy cialis online cheap
دوشنبه 12 آذر 1397 01:06 ب.ظ

Really a lot of superb tips.
cialis soft tabs for sale generic cialis 20mg uk calis cialis pas cher paris cialis venta a domicilio cialis dosage recommendations cialis canadian drugs cialis tablets australia cialis daily no prescription cialis cheap
buy cials online
دوشنبه 12 آذر 1397 01:50 ق.ظ

Cheers! Terrific information!
cialis tablets australia cialis prices in england cialis 5 mg cialis 5 mg schweiz estudios de cialis genricos generic cialis soft gels 200 cialis coupon tesco price cialis cialis rezeptfrei generic cialis at walmart
buy cialis without a doctor's prescription
یکشنبه 11 آذر 1397 12:46 ب.ظ

You made your point very well!!
cialis et insomni cialis dose 30mg prix cialis once a da cialis 20 mg cost free cialis can i take cialis and ecstasy cialis online nederland sublingual cialis online purchase once a day cialis price cialis best
buy tadalafil
یکشنبه 11 آذر 1397 01:38 ق.ظ

Seriously a lot of valuable knowledge!
cialis patentablauf in deutschland we recommend cialis best buy achat cialis en europe buy cialis cheap 10 mg callus cialis generico buy cheap cialis in uk venta cialis en espaa 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis wir preise
Cialis 20 mg
شنبه 10 آذر 1397 12:43 ب.ظ

Kudos. Helpful information.
where do you buy cialis achat cialis en suisse buy online cialis 5mg cialis 5 mg scheda tecnica cialis online napol cialis online deutschland cialis usa cost import cialis cialis 20 mg cut in half tadalafil 5mg
buy cials online
شنبه 10 آذر 1397 01:10 ق.ظ

You suggested it wonderfully!
how to purchase cialis on line achat cialis en suisse weblink price cialis 5 mg cialis coupon printable cialis billig cialis para que sirve recommended site cialis kanada cialis generico milano click now buy cialis brand cialis diario compra
where to buy cialis online
جمعه 9 آذر 1397 01:50 ب.ظ

You actually expressed it adequately.
compare prices cialis uk get cheap cialis cialis et insomni walgreens price for cialis the best choice cialis woman prezzo cialis a buon mercato prescription doctor cialis cialis generika in deutschland kaufen cialis bula cialis savings card
Buy cialis
جمعه 9 آذر 1397 02:05 ق.ظ

Thanks! A lot of write ups.

cialis generique we use it cialis online store buy cialis buy cialis online nz cialis generique 5 mg cialis 10mg prix pharmaci cialis generico milano venta cialis en espaa cialis kamagra levitra price cialis per pill
Cialis online
پنجشنبه 8 آذر 1397 02:44 ب.ظ

Truly tons of useful data.
cialis generico en mexico cialis generique 5 mg cost of cialis per pill cialis generico en mexico cialis tadalafil cialis super acti canadian discount cialis buy cialis online cialis sale online cialis generico lilly
buy cheap cialis coupon
پنجشنبه 8 آذر 1397 02:31 ق.ظ

Wonderful data. Kudos!
price cialis per pill canada discount drugs cialis venta de cialis canada free generic cialis cialis 05 cialis free trial cialis kaufen wo effetti del cialis safe site to buy cialis online cialis pills in singapore
buy cialis pills
چهارشنبه 7 آذر 1397 02:03 ب.ظ

You actually said it adequately!
where to buy cialis in ontario viagra vs cialis cialis generic availability generic cialis at walmart cialis therapie chinese cialis 50 mg we use it cialis online store cialis price thailand buy generic cialis we choice cialis pfizer india
Buy cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 02:05 ق.ظ

Kudos. I appreciate this.
cialis 20mg prix en pharmacie generic cialis review uk side effects of cialis cialis usa cost cialis et insomni when can i take another cialis cialis vs viagra generic cialis levitra cialis daily dose generic we like it safe cheap cialis
buy levitra generic
پنجشنبه 19 مهر 1397 10:31 ق.ظ

You've made the point.
levitra 10 mg prezzo buy levitra generic levitra prices levitra 10 mg kopen buy levitra 10mg cheap 20mg levitra levitra online generic levitra buy levitra generic levitra
buy tadalafil pills
سه شنبه 10 مهر 1397 06:38 ق.ظ

Effectively expressed truly. !
cialis for bph calis cialis 5 mg funziona cialis pills boards recommended site cialis kanada cialis generisches kanada canadian cialis cialis daily new zealand where cheapest cialis cialis prezzo di mercato
Cialis generic
یکشنبه 8 مهر 1397 04:00 ق.ظ

Good knowledge. Regards.
calis cialis generico in farmacia buying cialis overnight online prescriptions cialis cuanto cuesta cialis yaho cialis australian price low cost cialis 20mg cialis online cialis mit grapefruitsaft cialis online
buy tadalafil no prescription
شنبه 7 مهر 1397 01:00 ق.ظ

Fantastic content. With thanks!
cialis 5 mg schweiz cialis therapie cialis rezeptfrei sterreich cialis daily new zealand cost of cialis cvs enter site very cheap cialis ou acheter du cialis pas cher cialis generico en mexico click here take cialis cialis 20 mg cut in half
northwestpharmacy
شنبه 31 شهریور 1397 05:50 ب.ظ

Helpful facts. Cheers!
online pharmacies online pharmacies india aarp recommended canadian pharmacies buy viagra 25mg canada medications information canadian drugs are canadian online pharmacies safe online pharmacies tech school Northwest Pharmacy drugs for sale in uk
http://cialisbuys.com/
چهارشنبه 28 شهریور 1397 07:23 ب.ظ

You said it very well.!
buying cialis overnight usa cialis online cialis side effects dangers generic cialis levitra import cialis cialis cost cialis 5 mg funziona cialis purchasing cialis generisches kanada cialis authentique suisse
cialisvus.com
دوشنبه 12 شهریور 1397 02:30 ق.ظ

You actually stated it wonderfully.
cialis price thailand where cheapest cialis cialis canada cialis tablets for sale india cialis 100mg cost cialis therapie generic cialis tadalafil tadalafil 5mg cialis 5mg cuanto cuesta cialis yaho
cialisvonline.com
یکشنبه 11 شهریور 1397 01:16 ب.ظ

Many thanks, Lots of material!

comprar cialis navarr prices on cialis 10 mg rezeptfrei cialis apotheke cialis et insomni tadalafilo cialis patent expiration we choice free trial of cialis cialis patentablauf in deutschland cialis generico online buy online cialis 5mg
buy viagra cheapest price
سه شنبه 23 مرداد 1397 03:37 ق.ظ

Great material. With thanks.
buy cheap viagra pills online buy viagra online canada no prescription buy viagra safely buy viagra online prescription buy viagra brand order viagra without prescription how to buy real viagra online buy viagra alternative buy genuine viagra online buy viagra
Cialis 20 mg
دوشنبه 7 خرداد 1397 03:20 ق.ظ

Thank you, Plenty of data.

buying cialis overnight cialis daily reviews cialis 05 40 mg cialis what if i take get cheap cialis ou acheter du cialis pas cher cialis official site we choice free trial of cialis look here cialis order on line compare prices cialis uk
Viagra tablets australia
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 05:57 ق.ظ

Regards. I like it!
cheap viagra online usa how can i order viagra online can i buy viagra at cvs buy viagra tesco order viagra online no prescription buy cheap viagra online with prescription buy viagra online next day delivery where buy viagra uk online viagra uk best buy viagra
Cialis prices
جمعه 17 فروردین 1397 09:37 ب.ظ

Cheers. An abundance of posts!

i recommend cialis generico estudios de cialis genricos cialis 10 doctissimo brand cialis generic how to purchase cialis on line cialis 5 mg buy india cialis 100mg cost cialis generique 5 mg cipla cialis online order generic cialis online
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30