پنجشنبه 24 بهمن 1392

محمد جواد ظریف

• نوشته شده توسط: ADMIN

محمد جواد ظریف و دکتر روحانیمحمد جواد ظریف و دکتر روحانی

 

 
 

محمد جواد ظریف در حالی سكاندار دستگاه دیپلماسی ایران در دولت یازدهم می‌شود كه ایران در حوزه سیاست خارجی با مشكلات عدیده‌یی مواجه است . ظریف كه در دوران مسوولیتش به عنوان نماینده ایران در سازمان ملل تلاش همه ‌جانبه‌یی برای صلح آمیز معرفی كردن پرونده هسته‌یی ایران داشت توانست دستاوردهای چشمگیری را در این زمینه داشته باشد . ظریف در آن مقطع تلاش زیادی برای معرفی ایران در سطح مجامع سیاسی ، رسانه‌یی ، علمی و فرهنگی امریكا داشت كه مورد استقبال دوستداران ایران و حتی پذیرش برخی مخالفان قرارگرفته بود ، به نوعی كه برخی تلاش می‌كردند برای خنثی‌سازی عملكرد موفق وی در معرفی چهره انسانی و اخلاقی نظام جمهوری اسلامی ، او را جدا از نظام معرفی كرده و معیار نامناسبی برای ارزیابی جمهوری اسلامی بدانند .
گام مهم ظریف اما نه در دیدارهای صرف و معمول دیپلماتیک ، که در پرونده هسته‌ای برداشته شد . آنجا که ظریف از زمان حضور در نیویورک دیدارهای دوجانبه با کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزرای خارجه عضو گروه 5+1 را دنبال کرد تا در نهایت اوج آن در مذاکرات 5 شنبه شب اعضای این گروه تبلور یابد. و آقای سفیر روزهای دور ، همو بود که تابوی 34 ساله مذاکره دو جانبه و مستقیم بین تهران – واشنگتن را شکست و با جان کری بر سر میز مذاکره دوجانبه نشست .
ظریف که زمانی هنری کسینجر وزیر خارجه اسبق آمریکا او را «دشمن قابل احترام» خود دانسته و کتابش را به او تقدیم کرده بود، پنج شنبه رودروی وزیر خارجه دولت اوباما نشست تا دیپلماسی دولت و ملتش را تشریح کند و جان کری نیز گرچه به سیاق سیاستمداران آمریکا محتاطانه و دوپهلو موضع گیری کرد اما دیدارش با ظریف را سازنده و رو به جلو دانست. به موازات این دیدار نیز باراک اوباما در تماس تلفنی با حسن روحانی پیرامون پرونده هسته ای ایران بحث و گفتگو کرد و در نهایت وزرای خارجه دو کشور مامور بررسی پرونده هسته ای ایران برای رسیدن به توافقات دوجانبه شدند.

 

محمد جواد ظریف در سازمان ملل متحد

 
 

محمد جواد ظریف به عنوان مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران در خصوص پرونده برنامه اتمی ایران از جانب دکتر حسن روحانی ، رییس جمهور دولت یازدهم معرفی شد . اولین حضور محمدجواد ظریف به عنوان مذاکره‌کننده هسته‌ای در دیدار با نمایندگان گروه پنج به علاوه یک در نیویورک و در تاریخ ۴ مهر ۱۳۹۲ ( ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۳ ) برگزار شد و مرتبه بعدی با کاترین اشتون در ضیافت شام در سفارت ایران در سوئیس در تاریخ ۲۳ مهر ۱۳۹۲ ( ۱۵ اکتبر ) انجام شد . سایر اعضای دیگر تیم مذاکره‌کننده همراه ظریف عبارتند از: عباس عراقچی ، مجید تخت روانچی ، حمید بعیدی‌ نژاد و داوود محمدنیا . این موفقیت دیپلماتیک تیم مذاکره‌کننده ایران در ۲۴ نوامبر ۲۰۱۳ حاصل شد . توافقی که بر طبق آن ایران و گروه ۵+۱ توافق کردند در مقابل کاهش برخی تحریم‌های علیه ایران ، غنی‌سازی بالای پنج درصدی اورانیوم در ایران متوقف شود . جان کری از این توافق با عنوان « گام نخست در جهت یافتن راه‌حلی جامع » یاد کرده است . دقایقی بعد از حصول این توافق اولیه ، ظریف با انتشار توییتی در صفحه توییتر خود ، خبر حصول این توافق را همگانی کرد .

 

محمد جواد ظریف و اجلاس پنج به علاوه یک

 

محمد جواد ظریف و کاترین اشتونمحمد جواد ظریف و خبرنگاران

 

 
 

محمد جواد ظریف در 5 مهر 1392 ( سپتامبر 2013 ) در حاشیه شصت و هشتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد ، در اولین مذاکره ایران و 1+5 در دولت یازدهم که در سطح وزرای خارجه برگزار شد ، شرکت کرد . در این مذاکره ، جان کری ، وزیر امور خارجه ایالات متحده امریکا نیز حضور داشت .
وزیر امور خارجه کشورمان بعد از نشست با گروه 1+5 عنوان کرد که در حاشیه این نشست ، دیدار کوتاهی با جان کری همتای آمریکایی خود داشته است و 2 طرف بر ضرورت اقدام جدی و تعهد سیاسی برای پیشبرد و حل مسائل تأکید کرده‌اند .
انتقاد از اوباما
پس از سخنرانی متفاوت اوباما در تاریخ 1392/7/2 در مجمع شصت و هشتم سازمان ملل و تأکید بر حق ایران در خصوص دستیابی به فناوری صلح آمیز هسته ای و اصرار برای گفتگوی تلفنی با رییس جمهور دولت یازدهم حجت الاسلام حسن روحانی که نشانه‌ای از عزم اوباما برای اعتمادسازی متقابل بود ؛ وی در دیدار با بنیامین نتانیاهو (نخست وزیر اسرائیل) در تاریخ 1392/7/8 در خصوص مسأله هسته ای ایران گفت: «با چشمانی باز وارد مذاکره شده‌ایم . هیچ گزینه‌ای از جمله گزینه نظامی را از روی میز برنداشته‌ایم » و افزود : « ایران به خاطر تحریم‌ها آماده مذاکره شد و ما هم می‌خواهیم با حسن نیت، اراده آن‌ها را بیازماییم . »
در این راستا ، محمدجواد ظریف به اظهارات اوباما در دیدار با نتانیاهو واکنش نشان داد و در توییتر رسمی خود به انگلیسی نوشت : «رییس جمهور اوباما نیازمند ثبات برای ارتقای اعتماد دوجانبه است . پشتک و وارو زدن اعتماد سوز است و از اعتبار ایالات متحده می‌کاهد» محمدجواد ظریف افزود : « پیش فرض رییس جمهور اوباما که ایران به خاطر تهدید ها و تحریم های غیر قانونی مذاکره می کند ، بی احترامی به یک ملت ، نادرست و زورگویانه است . »
پیش‌تر ، حجت الاسلام حسن روحانی ، رییس جمهور دولت یازدهم در سخنرانی مجمع عمومی سازمان ملل متحد ، تأکید کرده بود انتظار ایران ، شنیدن صدای واحد از ایالات متحده است .

 

محمد جواد ظریف در آمریکا

 
 

وارن هوگ ، یکی از نویسندگان روزنامه هرالدتریبیون طی مقاله‌ ای با عنوان « صدای ایران در سازمان ملل با لهجه امریکایی سخن می‌گوید » ، به تحسین عملکرد محمد جواد ظریف در سازمان ملل متحد پرداخت . این نویسنده در مقاله خود درباره شخصیت و عملکرد ظریف نوشته بود : « جواد ظریف چنان زیاد در دانشگاه‌ها ، مجامع سیاسی و اجتماعی و باشگاه‌های سیاسی برای سخنرانی حضور پیدا می‌کند که لیسا آندرسون ، رییس موسسه امور عمومی و بین‌المللی دانشگاه کلمبیا به طور کنایه‌آمیزی از او پرسید که آیا قرار است در رقابت‌های انتخاباتی در امریکا شرکت کند؟! » لطیفه این است که ظریف ، سفیر ایران در سازمان ملل است و ایران از ۱۹۸۰ به بعد هیچ روابط دیپلماتیکی با ایالات متحده ندارد . ظریف ، بخش عمده زندگی بزرگسالی خود را در ایالات متحده گذرانده و انگلیسی محاوره‌یی را با لهجه امریکایی صحبت می‌کند . درباره توانمندی وی برای برقراری روابط صمیمانه با بسیاری از رهبران ایالات متحده و با جمع امریکایی‌هایی که وی معمولا برای آن ها سخنرانی و از مواضع کشورش دفاع می‌کند که با رهبران آن هیچ گونه موافقتی ندارند ، گزارش‌ها و تفاسیر متعددی نوشته شده است . » این مقاله می‌افزاید : « ظریف این راحت بودن با ظواهر و عادات امریکایی را ، با ابزارهای ارتباطی نظیر کنفرانس ویدئویی و تلویزیونی و سایت اینترنتی شخصی ترکیب کرده است تا محدودیت‌های فضا برای خودش را بشکند و بر روابط ایران – امریکا تاثیر بگذارد . »

 

محمد جواد ظریف در سازمان ملل

 
 

محمد جواد ظریف در دولت یازدهم با کوله باری از تجارب دیپلماتیک که اوج آن در ینگه دنیا تبلور یافته است و حضور فعال در پرونده هسته ای ایران در دوران دبیری دکتر روحانی درشورای عالی امنیت ملی بنا به گفته دکتر صالحی وزیر خارجه اسبق ، « زینت بخش » وزارت خارجه شده است تا نگرانی‌ها از گذار پرونده هسته‌ای را با تیزهوشی حل و فصل کند.
مردی که رسانه‌های خارجی او را با لبخندهای و چهره خندانش و دستانی که در تحلیل کارشناسان ارتباطات غیرکلامی از آن ها به « سیم خاردار ناتو » نام برده می شود یاد می‌کنند و در ایران نه تنها وزیر امورخارجه که مرد مشهوری در فضای مجازی و فیسبوک است .

 

محمد جواد ظریف در سازمان ملل متحد

 
 
محمد جواد  ظریفمحمد جواد  ظریف و جان کری
محمد جواد  ظریفمحمد جواد  ظریف
محمد جواد  ظریفمحمد جواد  ظریف
محمد جواد  ظریفمحمد جواد  ظریف
محمد جواد  ظریفمحمد جواد  ظریف

 

 

وزرای خارجه ایران و گروه 1+5 پس از اتمام قرائت بیانیه مشترک توسط مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با یکدیگر دست داده و همدیگر را در آغوش گرفتند در این میان وزیر امور خارجه کشورمان و جان کری ، وزیر خارجه آمریکا ، نیز برای لحظاتی دست همدیگر را فشردند .

از نکات دیگر این مراسم آغوش گرفتن لوران فابیوس توسط محمد جواد ظریف بود . سایر وزرای گروه 1+5 نیز به دست دادن و روبوسی به یکدیگر روی آوردند .

 

 

نظرات() potente viagra naturale
چهارشنبه 22 خرداد 1398 04:35 ب.ظ

Excellent items from you, man. I have remember your stuff prior to and you're just too magnificent. I actually like what you've got right here, certainly like what you are stating and the way in which in which you say it. You're making it enjoyable and you still care for to stay it sensible. I can not wait to learn far more from you. That is actually a wonderful website.
http://www.mindywenderfitness.com/388340337/
جمعه 6 اردیبهشت 1398 09:48 ق.ظ
スーパーコピー安で価格&送料無料ブランドコピー専門店
What makes you grow taller during puberty?
دوشنبه 27 شهریور 1396 12:05 ق.ظ
Appreciate this post. Let me try it out.
How do you treat Achilles tendonitis?
یکشنبه 15 مرداد 1396 11:15 ق.ظ
Great website. A lot of helpful information here.
I'm sending it to several friends ans additionally sharing in delicious.

And obviously, thanks to your sweat!
sherrilhrcka.wordpress.com
جمعه 6 مرداد 1396 06:31 ب.ظ
Have you ever considered publishing an e-book or guest authoring on other websites?
I have a blog centered on the same information you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my subscribers would enjoy your work.
If you're even remotely interested, feel free to send me an e mail.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic